Ad vocem

komorní soubor staré hudby

O souboru

Vokálně instrumentální soubor Ad vocem založil roku 1995 loutnista Přemysl Vacek. Sešli se v něm přední pražští zpěváci a instrumentalisté zabývající se dobovou interpretací renesanční a barokní hudby.

Hlavní sféru jeho působení představují skladby neprávem opomíjených a zapomenutých autorů 16. a 17. století. Repertoár čerpají členové ansámblu především z archivu Univerzitní knihovny v Praze, kroměřížského archivu nebo lobkovických sbírek, kde leží z velké části nedotčen obdivuhodný poklad hudebních památek spjatých s českým prostředím.

Výsledkem využívání dobových technik zpěvu i hry na historické nástroje nebo jejich kopie (loutna, theorba, viola da gamba, barokní housle) je přiblížení se zvukové podobě staré hudby a odkrytí její původní krásy a smyslu.

Mezi významná vystoupení Ad vocem patří koncert na festivalu Pražské jaro 1996, účinkování na Svatováclavských slavnostech, retrospektivě Sláva barokní Čechie, festivalech v Českém Krumlově, Karlových Varech a mnoha dalších. Absolvovali cyklus koncertů pro výstavu Rudolf II. a Praha a pravidelně se podílejí na dramaturgii hudebních akcí Národní galerie.

Koncertní činnost v České republice doplňují zahraniční zájezdy (Německo, Polsko, Slovinsko, Itálie). Roku 1998 nahráli pro firmu Studio Matouš CD Hudba pražských paláců a zahrad 1620.

HOME